Aktuality MŠ


bře 22

INFORMACE O PROVOZU MŠ

MATEŘSKÁ ŠKOLA JE V TÝDNU OD 22.-26.3.2021 NADÁLE

UZAVŘENA


bře 14

K zamyšlení...

 
 
Děti se dnes nemají nutit k jídlu, spánku, učení, pohybu, domácím pracím, ba ani k respektu autorit. Děti dnes jednoduše mohou vše, dospělí nic. Vyrůstá přece generace osobností, která nepotřebuje to, čím si prošli rodiče.
Nevím, čím si prošli ostatní rodiče, ale občas mi z článků o dnešní výchově připadá, že si museli projít doslova očistcem a proto na své děti aplikují ty nejšílenější alternativní metody. Děti dnes nemusí nic, doslova.
Třeba my jsme v mládí museli poslouchat - rodiče, prarodiče, učitele,
trenéry... To je asi první věc, kterou dnešní rodiče na své děti neaplikují,
aby neměly doživotní mindrák. Jo, já poslouchat musela a mimochodem žádný mindrák z toho nemám. Šlo to bez bití, má-li někdo pocit, že poslouchání je vždy jen pod pohrůžkou trestu. Rodiče měli autoritu, a dokud jsem bydlela do dospělosti doma, platila pravidla mých rodičů. Nevím, co je na tom tak divného, ale přijde mi to normální. Asi ne ostatním kolem, takže nevychovaných dětiček, co se neumí chovat ani doma, ani kdekoliv na veřejnosti, v hotelu či restauraci, vídám stále více. Neposlechnou za žádnou cenu, ani za cenu sebezničení, a tomuhle někdo říká "zdravé" dětské sebevědomí?
Děti dnes nemusí ani jíst v pravidelných časech normální jídlo. Vídám
maminky, které se lžičkou v ruce pobíhají kolem stolu či kdekoliv jinde a
snaží se dostat do své osobnosti oběd. Dítě oběd odmítá, načež vyškemrá po chvíli sušenku nebo zmrzlinu. Pamatuji se, jak u nás platilo snídaně-oběd-večeře, nikdo nás do jídla nenutil, ale všichni věděli, že v mezičase nic nebude. Najez se jídla, sladkosti jsou za odměnu nebo si dej ovoce. U televize nic k "zobání" nebylo a po večeři se nic netláskalo. A světe div se, obezita nebyla takovým strašákem jako je dnes a to se u nikoho doma žádné speciality, cizokrajná, odlehčená, bezlepková (i pro ty, kteří takovou dietu nepotřebují), veganská nebo light jídla nepřipravovala.
Děti dnes zásadně nemusí doma pomáhat. Rodiče dost často připomínají otroky a sloužící. Z práce honem vyzvednout autem děti, honem je odvézt do kroužku, připravit jim tohle a tamto, dovézt domů, uvařit jídlo, uklidit, vysát, vyprat, vyžehlit, dát do skříně. Slýchám, jak se některým ratolestem zažírá i to, že musí dát nádobí do myčky, případně ho z myčky uklidit do skříněk. S odpadky chodí tátové, hadr na podlahu osobnosti neznají, není přece od věci pořídit automatický vysavač?! A posekat trávu nebo snad vyplít záhon? Pomoci u babičky nebo dojít pěšky pro nákup???? Žijí jako v bavlnce, jediný stres, který j e doma může potkat je nefunkční anténa k TV nebo výpadek internetového signálu. No, jsem zvědavá, kdo jim takový servis bude poskytovat až rodiče nebudou nebo až je takové osobnosti šoupnou do LDN?
No a nutit děti snad do učení nebo je vyhnat někam do lesa za pohybem,
v horším případě na stadion či plavečák? Nebo je snad nutit jít večer spát????
Já vám nevím, ale opravdu je správná cesta nechtít po dětech nic?
Nemusí nic znát protože vše najdou na internetu? Vždyť už dnešní děti
neumí ani pořádně psát, leckteré nedokáží ani číst a bez kalkulačky si
nespočítají ani nákup. Bez tabletu si neumí najít cestu nebo vyhledat odjezd vlaku v jízdním řádu. Bez internetu se vlastně neumí ani bavit, protože internet a sociální sítě jsou pro ně jedinou zábavou, všechno ostatní je nuda.
A takoví jedinci, kteří se vlastně neumí o sebe postarat, nic nevědí,
nemají jakékoli sociální návyky a žijí znuděné životy, to má být ta lepší
příští generace????
Může jít o obrázek 7 people a people smiling

bře 03

Interaktivní pracovní učebnice

Vzhledem k aktuální situaci jsme dostali nabídku možnosti bezplatného přístupu (do 30. 4. 2021) k online interaktivní pracovní učebnici Zápis je tu.

Online učebnice je určena především pro předškoláky, mohou ji ale využít i mladší děti.

Rodiče zde mohou zdarma tisknout pro děti pracovní listy, pracovat s dětmi, nebo hrát různé hry. 

 


úno 27
pro 21
pro 21

Putování za světýlkem

Milí rodiče, milé děti!

Vánoce se kvapem blíží a my bychom vám ten předvánoční shon a čekání na Ježíška chtěli alespoň trochu zpříjemnit. A tak jsme si pro Vás připravili malou bojovku s šesti zastaveními pod širým nebem. Jedná se o výlet cca 5km. Děti trasu zvládnou bez problémů.

Úkoly můžete začít hledat a plnit po celý vánoční čas a to v době, kdy je školka zavřená tj. od 21. 12. do 3. 1. 2021. 

Na putování vyrazte ještě za denního světla tak, aby návrat byl až po setmění. Mnohem více si tak výlet užijete.

Abyste úkoly našli, potřebujete mapku, kterou si vyzvednete přímo v naší Mateřské školce, nebo u vstupních dveří do naší MŠ č. p. 151. Cesta je značená andělíčky. U každého zastavení si děti vezmou jeden dílek do vánoční skládanky. A až budete pěkně v cíli, obrázek vám napoví, kde je poklad ukrytý.

 S sebou budete potřebovat svítilnu – baterku, nebo čelovku, pořádné boty a dobrou náladu!  

Přejeme krásný předvánoční a vánoční čas při putování za světýlkem!

Více informací - zde Putování za světýlkem s vánočními zvyky tradicemi

Mapa.jpg


říj 07

Děti musí zažít i nepohodlí

Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!

Článek vyšel v časopisu Maminka. Aktuální číslo si můžete koupit na ikiosek.cz/maminka. Tady si můžete objednat i předplatné s dárkem.

 
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Vzbudit ho a vydržet tu protivnost, než se probere. Namazat chleba k snídani, připravit svačinku. Obléknout, odvézt do školky či školy. Vyzvednout v přesný čas, aby nemělo psychickou újmu. Dovézt na kroužek. Pozvat na odpoledne pár kamarádů. Co bude chtít k večeři? To nemáme, ale skočím do večerky. Hodinové uspávání? Není problém.
 

Tohle všechno je dnes běžné. Přece si mají užít dětství! Moji známou dokonce zbytek rodiny lynčoval, když nechtěla u šestiletého kluka dlít dlouhé minuty, než usnul, a držet ho za ruku. Jsi tu přece, mámo, pro něj! Zkusili jsme pro všechny obětující se matky zorganizovat den trochu jinak.

Zohlednit v něm trochu jiného přístupu, který dnes v rodinách běžně chybí. A použít k tomu i doporučení americké psycholožky Amy Morin, autorky knihy 13 věcí, které psychicky silní lidé nedělají. Ta říká: Psychicky silní rodiče učí své děti soustředit se na to, co můžou světu nabídnout. A ne, co může svět nabídnout jim. 

Děti příliš chráníme a tím brzdíme jejich vývoj. Rady, čeho se vyvarovat
 

1. Neoblékejte je 

S „nepohodlím“ začněte už ráno. Asi to nepůjde hned a budete muset dřív vstávat. Ale čtyřleté dítě, které tupě čeká, až mu nasunete nohu do kalhot, může mít zásadní problém třeba už ve školce. Myslete na to, že paní učitelka takovou trpělivost jako vy určitě nemá. A že mu posluhováním prokazujete spíš medvědí službu. Vyberte spolu oblečení už večer a na ráno se vybavte trpělivostí. 

2. Jděte pěšky 

Zpozorněla jsem, když se na mě syn ve druhé třídě překvapeně podíval se slovy: „Ale tam prší, to nepojedeme autem?“ A začala jsem ho posílat do školy autobusem. Samozřejmě to nejde za všech okolností a vždy chodit co nejvíce pěšky. Ale dnešní rodičovské taxikaření nabývá bizarních rozměrů: V lednu vidíte před školou vystupovat z auta děti v přezůvkách a bez bundy. Přeběhnou a po vyučování zase rychle do přistaveného auta. Vezměte školáčkovi s sebou třeba koloběžku, kupte si cestou čerstvý rohlík, povídejte si. Bude to krásné ráno a k tomu vědomí, že někam se přesunout vyžaduje občas úsilí. 

Do domácích prací zapojte i syny, rozhodně ne jen dcery. Souhlasíte?
 

3. Udělej(me) si svačinu 

„Dítě, které rodině diktuje, co bude k večeři, nebo takové, co řídí víkendový program, má příliš velkou moc,“ říká Amy Morin. „Být rodičům rovný není pro děti zdravé. Psychicky silní rodiče dávají dětem pravomoci rozhodovat, ale současně udržují jasnou hierarchii.“

Pedagog Marek Herman mi v jednom rozhovoru říkal, že od 2,5 let by měl být doma stoleček, na něm džbánek s vodou a vedle pečivo a pomazánka s připraveným bezpečným nožíkem. Jestli to je na vás „silná káva“, začněte pomaleji: Housky jsou v chlebníku, okurka v ledničce, přineseš mi to a společně připravíme svačinu? Nebudete si vychovávat sobce a za pár dní se dočkáte třeba toho, že vám něco malého připraví sám. 

4. Ukliď s kamarády nebo po nich 

„Psychicky odolné rodiče nezastihnete říkat věci typu: Nechci své děti zatěžovat tím, že by musely uklízet. Děti by prostě měly být dětmi,“ shrnuje Amy Morin. 
Být dítětem ale neznamená nemít povinnosti, řád a mantinely. Pozvali jste domů kamarády? Ať si společně užijí hezké odpoledne. Ale hraní znamená také úklid. Můžete s ním pomoci, ale jít všechno zařídit, zatímco se potomek po odpoledni s kamarády rozvalí k televizi? To už hraničí se sebemrskačstvím. 

5. To se ti moc nepovedlo 

Samozřejmě že pro vás vždycky bylo, je i bude prostě dokonalé. Je to vaše dítě! Falešně ho ale přesvědčovat o tom, že je nejlepší ve vesmíru, se nevyplácí. 
Až pojede na první gymnastické závody a skončí tu předposlední, nebyl nejlepší a je namístě to realisticky vyhodnotit: „Být náhradníkem ve fotbalovém týmu nebo propadnout ve škole neznamená, že se vaše dítě stalo obětí nějakého spiknutí. Odmítnutí, neúspěch a krach prostě patří k životu. Raději než abyste svému potomkovi dovolili, aby se litoval, mu poraďte, jak by mohl své slabiny obrátit v silné stránky. Pomůžete mu najít cestu, na níž může zažít něco pozitivního, okolnostem navzdory,“ radí Amy Morin. 

Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
 

6. On mě bouchl! Vyřeš si to sám 

Naše sousedka trávila dost času tím, že u nás zvonila s větou: „Váš Jirka našemu Honzíkovi zase ubližoval.“ Následovalo hodnocení dětských výpovědí mezi dveřmi (každé úplně jiné) a podivné vyšetřování kdo, komu, co a proč udělal. Dokud jsem to neodmítla řešit se slovy: „Přijď, až poteče krev.“ „Je kruté vidět děti trpět, ale děti potřebují nepohodlí zakusit z první ruky,“ potvrzuje Amy Morin. „Psychicky silní rodiče proto poskytují dětem podporu a pomoc, ale nesnaží se je za každou cenu chránit. Aby jejich potomci získali sebejistotu postavit se jakékoli nepříjemnosti, která je v životě potká.“ 

Tohle se osvědčilo švédským rodičům: 

 

7. Zabal si věci na kroužek a nic nezapomeň 

„Ať je to pár chyb v domácím úkolu z matematiky nebo zapomenuté kopačky na trénink, dělat chyby je ta nejlepší škola života. Psychicky silní rodiče nechávají své děti šlápnout vedle a pak čelit následkům vlastních omylů,“ říká Amy Morin. 
Až bude vašim dětem třeba deset, jedno bude hrát hokej a druhé chodit na sportovní aerobik, tenhle přístup se vám vyplatí. Balení se na kroužky by měla být jejich starost. A začít se dá brzy: Připravte společně malý batůžek k babičce a do něj auta. Která bude syn chtít, ta si sem dá. A ani slzy po odjezdu, že si jedno zapomněl, by vás v té chvíli neměly donutit zařadit zpátečku. 

https://www.maminka.cz/clanek/deti-musi-zazit-i-nepohodli-nevozte-je-jen-autem-a-nedelejte-vse-za-ne


zář 25

Kroužky v MŠ

Prosíme vyplňte co nejdříve tabulku kroužků.

Děkujeme :-)


zář 24

Plavecký výcvik

Na plavecký výcvik budeme jezdit vždy každý čtvrtek od 24.9.  do 3.12. 2020

Odjezd od MŠ v 7,20h

Odjezd z Nové Paky cca v 9,45h

S sebou:

batůžek, plavky, koupací čepici (pro nové děti před začátkem plaveckého výcviku, větší ručník, přiměřeně velký sáček nebo igelitovou tašku na mokré věci, pití s uzávěrem, vhodné oblečení (kalhoty, mikina, bunda),

dobrou náladu! :-)

Svačinu dostanou děti ze školky.


zář 09

Kaštany 2020

I v letošním školním roce budeme vybírat kaštany.

Prosíme noste po předem domluveném termínu. 

Děkujeme :-)Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.

 

Sestavuji aktuální kalendář ...

 

Počasí online

  

 IMG_20161121_143142.jpg

001.jpg

 ODKAZY

Obec Levínská Olešnice

ZŠ Stará Paka

ZŠ Stará Paka

 

ZŠ Studenec

ZŠ Čistá u Horek

KRNAP